Сторінки

понеділок, 7 жовтня 2024 р.

Історія обчислювальних та комп'ютерних пристроїв

Історія розвитку обчислювальної техніки

Людство навчилося користуватися найпростішими пристроями для рахування тисячі років тому. Найбільш потрібною виявилася необхідність визначати кількість предметів, що використовуються в обмінній торгівлі. Одним з найпростіших рішень було використання вагового еквівалента обмінюваних предметів, що не вимагало точного перерахунку кількості його складових. Для цих цілей використовувалися найпростіші балансирні ваги, які стали, таким чином, одним з перших пристроїв для кількісного визначення маси.

Балансирні ваги
Балансирні ваги

Принцип еквівалентності широко використовувався і в іншому, знайомому для багатьох, найпростішому рахувальному пристрої Абак (Рахівниця). Кількість підраховуваних предметів відповідало числу пересунутих кісточок цього інструменту.

Абак
Абак

Порівняно складним пристроєм для рахування могли бути чітки, застосовувані в практиці багатьох релігій. Віруючий відраховував на зернах чіток число промовлених молитов, а при проході повного кола чіток пересував на окремому хвостику особливі зерна-лічильники, які означають число відлічених кіл.

Чітки
Чітки

У 1623 році Вільгельм Шикард придумав «Рахуючий годинник» – перший механічний калькулятор, який умів виконувати чотири арифметичних дії. Рахуючим годинником пристрій було названо тому, що як і в справжніх годинниках робота механізму була заснована на використанні зірочок і шестерень.

Рахуючий годинник Шикарда
"Рахуючий годинник" Вільгельма Шикарда

Француз Блез Паскаль почав створювати сумуючу машину «Паскаліна» в 1642 р. у віці 19 років, спостерігаючи за роботою свого батька, який був збирачем податків і часто виконував довгі і виснажливі розрахунки.

Паскаліна
"Паскаліна"

Машина Паскаля представляла собою механічний пристрій у вигляді скриньки з численними пов’язаними одна з одною шестернями. Числа, що додавались вводилися в машину за допомогою відповідного повороту набірних коліщаток. На кожне з цих коліщаток, які відповідали одному десятковому розряду числа, були нанесені поділки від 0 до 9. При введенні числа, коліщатка прокручувалися до відповідної цифри. Зробивши повний оборот надлишок над цифрою 9 коліщатко переносило на сусідній розряд, зрушуючи сусіднє колесо на 1 позицію.

У 1801 році Жозеф Марі Жаккар розробив ткацький верстат, в якому візерунок, що вишивався визначався перфокартами (металічними пластинами з набором отворів). Серія карт могла бути замінена, і зміна візерунка не вимагала змін в механіці верстата. Це було важливою віхою в історії програмування.

Ткаць
Ткацький верстат Жаккара

Приблизно в 1820 році Чарльз Томас (Charles Xavier Thomas) створив перший вдалий механічний калькулятор, що випускався серійно – Арифмометр Томаса, який міг додавати, віднімати, множити і ділити. Механічні калькулятори, які рахувли десяткові числа, використовувалися до 1970-х.

Механічний калькулятор Чарльза Томаса
Арифмометр Томаса

Лейбніц описав двійкову систему числення – центральний інгредієнт всіх сучасних комп’ютерів. Проте аж до 1940-х, багато наступних розробки (включаючи машини Чарльза Беббіджа і навіть ЕНІАК 1946 року) були засновані на більш складній у реалізації десятковій системі.

У 1835 році Чарльз Беббідж описав свою аналітичну машину. Це був проект комп’ютера загального призначення, із застосуванням перфокарт як носія вхідних даних і програми, а також парового двигуна як джерела енергії. Однією з ключових ідей було використання шестерень для виконання математичних функцій.

Аналітична машина Беббіджа
Аналітична машина Чальза Беббіджа

Хоча плани були озвучені і проект, як видно, був реальний, при створенні машини виникли певні труднощі. У результаті, проект захлинувся в розбіжностях з виконавцем, що створює деталі, і завершився з припиненням державного фінансування.

У 1890 році Бюро Перепису США використовувало перфокарти і механізми сортування, розроблені Германом Холлеритом. Компанія Холлерита в кінцевому рахунку стала ядром IBM. Ця корпорація розвинула технологію перфокарт на потужний інструмент для ділової обробки даних і випустила велику лінію спеціалізованого обладнання для їх запису. До 1950 року технологія IBM стала всюдисущої в промисловості й уряді. У багатьох комп’ютерних рішеннях перфокарти використовувалися до (і після) кінця 1970-х.

Перфокарти
Перфокарти

До 1900-го року ранні механічні калькулятори, касові апарати і рахувальні машини були перепроектовані з використанням електричних двигунів з поданням положення змінної як позиції шестерні. З 1930-х такі компанії як Friden, Marchant і Monro почали випускати настільні механічні калькулятори, які могли додавати, віднімати, множити і ділити. Словом «computer» (буквально – «обчислювач») називалася посада – це були люди, які використовували калькулятори для виконання математичних обчислень.

Механічний калькулятор Friden
Механічний калькулятор Friden SVE

У 1948 році з’явився Curta – невеликий механічний калькулятор, який можна було тримати в одній руці. Першим повністю електронним настільним калькулятором був британський ANITA Мк. У 1965 році Wang Laboratories виготовив LOCI-2, настільний калькулятор на транзисторах з 10 цифрами, який використовував дисплей на трубках «Nixie» і міг обчислювати логарифми.

Механічний калькулятор Curta
Механічний калькулятор Curta

У Радянському Союзі в той час найвідомішим і поширеним калькулятором був механічний арифмометр «Феликс», що випускався з 1929 по 1978 рік на заводах в Курську (завод «Счетмаш»), Пензі та Москві.

Арифмометр "Фелікс"
Арифмометр "Феликс"

У 1936 році, працюючи в ізоляції у нацистській Німеччині, Конрад Цузе почав роботу над своїм першим обчислювачем серії Z, що мав пам’ять і (поки обмежену) можливість програмування. Z3 став першим працюючим комп’ютером, керованим програмою. У багатьох відношеннях Z3 був подібний сучасним машинам, в ньому вперше був представлений ряд нововведень, таких як арифметика з плаваючою крапкою. Заміна складної у реалізації десяткової системи на двійкову, зробила машини Цузе більш простими, а значить, більш надійними, вважається, що це одна з причин того, що Цузе досяг успіху там, де Беббідж зазнав невдачі.

Перший програмований комп'ютер Zuse Z3
Z3 Конрада Цузе

Програми для Z3 зберігалися на перфорованій плівці. Умовні переходи були відсутні, але в 1990-х було теоретично доведено, що Z3 є універсальним комп’ютером (якщо ігнорувати обмеження на розмір фізичної пам’яті).

Під час Другої світової війни німці розробили серію телеграфних шифрувальних систем, що відрізнялися від «Енігми». Машина Lorenz SZ 40/42 використовувалася для армійського зв’язку високого рівня. Перші перехоплення передач з таких машин були зафіксовані в 1941 році. Для злому коду, в обстановці секретності, була створена машина «Колос» (Colossus).

Британський Colossus
Британський Colossus

«Колос» став першим повністю електронним обчислювальним пристроєм. У ньому використовувалася велика кількість електровакуумних ламп, введення інформації виконувалося з перфострічки.

У листопаді 1937 року Джорж Стібіц завершив у Bell Labs створення комп’ютера «Model K» на основі релейних перемикачів. В кінці 1938 року Bell Labs санкціонувала дослідження за новою програмою, очолюваною Стібіцом. В результаті цього, 8 січня 1940 року було завершено Complex Number Calculator, що вмів виконувати обчислення над комплексними числами.

У 1939 році Джон Вінсент Атанасов (John Vincent Atanasoff) і Кліффорд Беррі (Clifford E. Berry) з Університету штату Айова розробили Atanasoff-Berry Computer (ABC). Це був перший в світі електронний цифровий комп’ютер. Конструкція налічувала понад 300 електровакуумних ламп, в якості пам’яті використовувався обертовий барабан.

Комп'ютер ABC
ABC



У 1939 році в Endicott laboratories в IBM почалася робота над Harvard Mark I. Mark I був електромеханічним комп’ютером загального призначення, створеного з фінансуванням IBM, під керівництвом гарвардського математика Говарда Ейкен (Howard Aiken). Машина програмувалася за допомогою перфострічки, і мала кілька обчислювальних блоків, що працюють паралельно.

Harvard Mark I
Гарвардський Mark I

Американський ENIAC, який часто називають першим електронним комп’ютером загального призначення, публічно довів застосовність електроніки для масштабних обчислень. Створена під керівництвом Джона Мочлі і Дж. Преспера Еккерта (J. Presper Eckert), ця машина була в 1000 разів швидша, ніж усі інші машини того часу. Розробка «ЕНІАК» тривала з 1943 до 1945 року. Побудований в 1946 році на замовлення Армії США в Лабораторії балістичних досліджень для розрахунків таблиць стрільби. Запущений 14 лютого 1946 року.

ENIAC
ENIAC

У ЕНІАК в якості основи компонентної бази застосовувалися вакуумні лампи. Усього комплекс включав 17468 ламп, 7200 кремнієвих діодів, 1500 реле, 70000 резисторів і 10000 конденсаторів. Споживана потужність – 150 кВт. Обчислювальна потужність – 300 операцій множення або 5000 операцій додавання в секунду. Вага – 27 тонн. Обчислення проводилися в десятковій системі.

Переробивши ідеї Еккерта і Мочлі, а також, оцінивши обмеження «ЕНІАК», Джон фон Нейман написав широко цитований звіт, який описує проект комп’ютера (EDVAC), в якому і програма, і дані зберігаються в єдиній універсальній пам’яті. Принципи побудови цієї машини стали відомі під назвою «архітектура фон Неймана» і послужили основою для розробки перших по-справжньому гнучких, універсальних цифрових комп’ютерів.

Принципи фон Неймана:

  • Принцип двійкового кодування. Для представлення даних і команд використовується двійкова Принцип однорідності пам’яті. Як програми (команди), так і дані зберігаються в одній і тій же пам’яті (і кодуються в одній і тій же системі числення – найчастіше двійковій). Над командами можна виконувати такі ж дії, як і над даними.
  • Принцип адресності пам’яті. Структурно основна пам’ять складається з пронумерованих осередків; процесору в довільний момент часу доступна будь-яка комірка; пам’ять внутрішня.
  • Принцип послідовного програмного система числення.
  • Керування.  Усі команди розташовуються в пам’яті і виконуються послідовно, одна після завершення іншої, в послідовності, обумовленій програмою.
  • Принцип жорсткості архітектури. Незмінюваність в процесі роботи топології, архітектури, списку команд.

Покоління обчислювальної техніки

  • Перше покоління: реле на електронних лампах
  • Друге покоління: транзистори
  • Третє покоління: інтегральні схеми
  • Четверте покоління: мікропроцесори
  • П’яте покоління: графічний інтерфейс користувача в комп’ютерній мережі
  • Шосте покоління: штучний інтелект

Першою працюючою машиною з архітектурою фон Неймана став манчестерський «Baby» – Small-Scale Experimental Machine (Мала експериментальна машина), створений в Манчестерському університеті в 1948 році; в 1949 році за ним пішов комп’ютер Манчестерський Марк I, який вже був повною системою, з трубками Вільямса і магнітним барабаном в якості пам’яті, а також з індексними регістрами. Іншим претендентом на звання «перший цифровий комп’ютер з програмою, що зберігається» став EDSAC, розроблений і сконструйований в Кембриджському університеті. Запрацювавши менше ніж через рік після «Baby», він вже міг використовуватися для вирішення реальних проблем.

Манчестерський "Baby" - Small-Scale Experimental Machine
Манчечтерський "Baby"

Перший універсальний програмований комп’ютер у континентальній Європі був створений командою учених під керівництвом Сергія Олексійовича Лебедєва з Київського інституту електротехніки СРСР, України. МЭCМ (Малая электронная счетная машина) запрацювала в 1950 році. Вона містила близько 6000 електровакуумних ламп і споживала 15 кВт. Машина могла виконувати близько 3000 операцій в секунду.

МЕОМ
МЭCМ

У жовтні 1947 року директора компанії Lyons & Company, британської компанії, що володіє мережею магазинів і ресторанів, вирішили взяти активну участь у розвитку комерційної розробки комп’ютерів. Комп’ютер LEO I почав працювати в 1951 році і вперше в світі став регулярно використовуватися для рутинної офісної роботи.

LEO I
Комп'ютер LEO I компанії Lyons & Company

У 1947 році дослідницька лабораторія Bell Laboratories (що належить компанії AT&T) виступила з пропозицією створити мобільний телефон.

У червні 1951 року UNIVAC 1 було встановлено в Бюро перепису населення США. Машина була розроблена в компанії Remington Rand, яка, в кінцевому підсумку, продала 46 таких машин за ціною більш ніж в 1 млн $ за кожну. UNIVAC був першим масово виробленим комп’ютером; всі його попередники виготовлялися в одиничному екземплярі. На відміну від машин IBM, що оснащувались пристроєм введення з перфокарт, UNIVAC використовував введення з металізованої магнітної стрічки стилю 1930-х, завдяки чому забезпечувалася сумісність з деякими існуючими комерційними системами зберігання даних.

UNIVAC 1
UNIVAC 1 компанії Remington Rand

Першою радянською серійною ЕОМ стала Стрела, що вироблялась з 1953 на Московському заводі лічильно-аналітичних машин. «Стрела» відноситься до класу великих універсальних ЕОМ (мейнфреймів) з трьохадресною системою команд. ЕОМ мала швидкодія 2000-3000 операцій в секунду.

Стрела
"Стрела"

У 1954 році IBM випускає машину IBM 650, яка стала досить популярною – всього було випущено понад 2000 машин. Вона важила близько 900 кг, і ще 1350 кг важив блок живлення; обидва модулі мали розмір приблизно 1,5 × 0,9 × 1,8 метрів. Ціна машини складала 500000 дол (близько 4 млн доларів в перерахунку на 2011 рік) або могла бути взята в лізинг за 3500 дол на місяць (30000 дол на 2011 рік). Пам’ять на магнітному барабані зберігала 2000 10-знакових слів, пізніше пам’ять була збільшена до 4000 слів.

IBM 650
IBM 650

1956 рік – жорсткий диск IBM 350 в складі першого серійного комп’ютера IBM 305 RAMAC. Накопичувач займав ящик розміром з великий холодильник і мав вагу 971 кг, а загальний обсяг пам’яті 50 покритих чистим залізом тонких дисків діаметром 610 мм становив близько 5 мільйонів 6-бітних байт (3,5 Мб в перерахунку на 8-бітові байти). Пристрій коштував по 10 000 $ за Мб.

IBM 350IBM 350
Жорсткий диск IBM 350

Наступним великим кроком в історії комп’ютерної техніки став винахід транзистора в 1947 році. Вони стали заміною крихким і енергоємним лампам. Завдяки транзисторам і друкованим платам було досягнуто значне зменшення розмірів та обсягів споживаної енергії, а також підвищення надійності. Наприклад, IBM 1620 на транзисторах, що стала заміною IBM 650 на лампах, була розміром з офісний стіл.

IBM 1620
IBM 1620 на транзисторах

У 1957 році Л. І. Купріянович (СРСР) створив експериментальний зразок мобільного телефону ЛК-1 вагою 3 кг і базову станцію до нього, прив’язану до міської АТС. У наступних зразках 1958 вага мобільних телефонів була знижений до 0,5 кг.

ЛК-1
Експериментальний зразок мобільного телефону ЛК-1

У 1959 році на основі транзисторів IBM випустила мейнфрейм IBM 7090 і машину середнього класу IBM 1401. Остання використовувала перфокарткове введення і стала найпопулярнішим комп’ютером загального призначення того часу: в період 1960-1964 рр. було випущено більше 100 тис. екземплярів цієї машини.

IBM 1401
IBM 1401

У 1960 році IBM випустила транзисторну IBM 1620, спочатку тільки перфострічкову, але незабаром оновлену до перфокарт. Модель стала популярна в якості наукового комп’ютера, було випущено близько 2000 примірників. У машині використовувалася пам’ять на магнітних сердечниках обсягом до 60 000 десяткових цифр.

IBM 1620
IBM 1620

У тому ж 1960 DEC випустила свою першу модель – PDP-1, призначену для використання технічним персоналом в лабораторіях і для досліджень.

PDP-1
DEC PDP-1

У 1961 році Burroughs Corporation випустила B5000, перший двопроцесорний комп’ютер з віртуальною пам’яттю.

B5000
Burroughs B5000

Друге покоління пристроїв зберігання даних дозволяло зберігати вже десятки мільйонів символів і цифр. З’явився поділ на жорстко закріплені (fixed) пристрої зберігання, пов’язані з процесором високошвидкісним каналом передачі даних, і змінні (removable) пристрої. Заміна касети дисків у змінному пристрої вимагала лише кілька секунд. Хоча ємність змінних носіїв була зазвичай низькою, але їх замінність давала можливість збереження практично необмеженого обсягу даних. Магнітна стрічка зазвичай застосовувалося для архівування даних, оскільки надавала більший об’єм при меншій вартості.

Магнітна стрічка
Носій на магнітній стрічці. Касета для стримера

«Сетунь» була першим комп’ютером на основі трійкової логіки, розроблена в 1958 році в Радянському Союзі. Першими радянськими серійними напівпровідниковими ЕОМ стали «Весна» і «Снег», що випускалися з 1964 по 1972 рік. Пікова продуктивність ЕОМ «Снег» складала 300 000 операцій в секунду. Машини виготовлялися на базі транзисторів з тактовою частотою 5 МГц. Всього було випущено 39 ЕОМ.

Сетунь
Комп'ютер на основі трійкової логіки - "Сетунь"

Бурхливе зростання використання комп’ютерів почалося з так званого «Третього поколінням» обчислювальних машин. Початок цьому поклав винахід інтегральних схем. У вересні 1958 р. Джек Кілбі з компанії Texas Instruments побудував першу електронну мікросхему, де п’ять компонентів були інтегровані на одній платі з германію розміром в 1,5 см в довжину і 1-2 мм в товщину.

Перша інтегральна мікросхема
Перша інтегральна схема

У 1959 р. Роберт Нойс з Fairchild Semiconductor, побудував інтегровану електронну мікросхему, де компоненти були сполучені один з одним алюмінієвими лініями на окисленої поверхні кремнію (silicon-oxide). Пізніше це призвело до винаходу мікропроцесора Тедом Хоффом (компанія Intel).

У конкурентній боротьбі за збільшення продаж фірми, що виробляють комп’ютери, прагнули до здешевлення і мініатюризації своєї продукції. Для цього використовувалися всі сучасні досягнення науки: пам’ять на магнітних сердечниках, транзистори, і нарешті мікросхеми. До 1965 року міні-комп’ютер PDP-8 займав обсяг порівнянний з побутовим холодильником, вартість становила приблизно 20 тис. доларів, крім того, спостерігалася тенденція до подальшої мініатюризації.

PDP-8
PDP-8

У 1965 р. Гордон Мур, директор підрозділу досліджень і розробок в Fairchild Semiconductor формулює висновок, заснований на спостереженнях за динамікою розвитку технологій виготовлення мікросхем. Це формулювання отримує назву закон Мура: щільність транзисторів в інтегрованих мікросхемах буде подвоюватися кожні 24 місяці протягом наступних десяти років.

4 червня 1966 американський офіс патентів видає доктору Роберту Деннарду з компанії IBM патент № 3387286 на однотранзисторний елемент пам’яті (DRAM Dynamic Random Access Memory – Динамічна пам’ять з довільним доступом) і на базову ідею 3-транзисторної комірки пам’яті. Такий тип пам’яті зараз використовується для короткочасного зберігання інформації.

У 1966 р. Роберт Нойс і Гордон Мур засновують корпорацію Intel. Ця компанія починає зі створення мікрочіпів пам’яті, але поступово перетворюється на компанію з виробництва мікропроцесорів.

У 1969 р. Пентагон створює чотири вузли мережі ARPAnet – прообразу сучасної Internet. День 2 вересня 1969 прийнято вважати днем народження Інтернету.

1971 – винахід накопичувача на гнучкому магнітному диску, дискети діаметром в 200 мм (8"). В кінці 1970-х розміри дискет зменшилися до 133 мм (5,25 ") і в 1981 до 90 мм (3,5").

Дискета
Дискети 8", 5,25" та 3,5"

1971 – поява першого мікропроцесора (процесора, що міститься на інтегральній мікросхемі) Intel 4004. Цей процесор мав розрядність в 4 біта, і застосовувався, наприклад, у калькуляторах або схемах управління світлофорами. З мікропроцесорів 1970-х років, що знайшли застосування в персональних комп’ютерах, варто згадати 8-розрядні Intel 8080, MOS 6502, Motorola 6800 і 16-розрядні Intel 8086, Intel 8088.

Intel 4004
Перший мікропроцесор Intel 4004

У 1972 році фірма Atari випускає першу в світі промислову телеприставку, що поклала початок епохи по-справжньому домашніх комп’ютерів, що мають звук, кольорове зображення, можливості розширення.

Atari
Ігрова телеприставка Atari

У 1973 році був випущений перший прототип портативного стільникового телефону – Motorola DynaTAC. Вважається, що перший дзвінок по цьому телефону було зроблено 3 квітня 1973, коли його винахідник, співробітник Motorola Мартін Купер (Martin Cooper) подзвонив конкуренту з AT&T Джоелу Енгелю (Joel Engel). DynaTAC важив близько 1,15 кг і мав розмір 22,5 х 12,5 х 3,75 см. На його передній панелі було розташовано 12 клавіш, з них 10 цифрових та дві для відправки виклику і припинення розмови. У DynaTAC-а був відсутній дисплей і не було ніяких додаткових функцій. В режимі очікування він міг працювати до восьми годин, в режимі розмови близько години (за іншими даними, 35 хвилин), заряджати його доводилося трохи більше 10 годин. До 1983 року було створено 5 прототипів DynaTac.

Motorola DynaTAC
Motorola DynaTAC

У 1974 році фірма MITS розпочало виробництво комп’ютера Altair 8800, який, як вважається, поклав початок усім аматорським персональним комп’ютерам. Однією з причин успіху цього комп’ютера була простота архітектури по відношенню до «великих ЕОМ».

Altair 8800
Altair 8800

У 1975 р. Біл Гейтс і Пол Аллен вирішили написати інтерпретатор мови BASIC для комп’ютера Altair 8800 і заснували компанію Micro-Soft, що спеціалізувалася на розробці програмного забезпечення для комп’ютерів.

У 1976 році почався кустарний випуск Apple I – комп’ютера, який послужив предтечею розвитку одного з сучасних виробників персональних комп’ютерів, Apple Inc.

Apple I
Apple I

У червні 1977 року перший серійний Apple II запропонував користувачам інтегровану клавіатуру, кольорову графіку, звук, пластиковий корпус і вісім слотів розширення. На відміну від усіх попередніх комп’ютерів, «Apple II» більше виглядав як офісний прилад, а не як набір електронного обладнання, мав вбудований інтерпретатор Бейсіка, і був значно більш дружній по відношенню до непідготовленого користувача. Тим самим «Apple II» поклав початок революції в області персональних комп’ютерів: це була машина для мас, а не тільки для аматорів, науковців або інженерів.

Apple II
Apple II - перший серійний персональний комп'ютер

У серпні 1977 року почався випуск Tandy Radio Shack TRS-80 – першого домашнього комп’ютера, що коштував менше 600 доларів США.

Tandy Radio Shack TRS-80
Tandy Radio Shack TRS-80

У грудні 1977 року з’явився Commodore PET – перший комп’ютер, в комплект поставки якого входили клавіатура, монітор, накопичувач на магнітній стрічці (спеціальний фірмовий магнітофон).

Commodore PET
Commodore PET

1980 рік – перший 5,25-дюймовий Winchester, Shugart ST-506, 5 Мб.

Shugart ST-506
Shugart ST-506

У 1980 році – Commodore VIC-20 досягнуті дві важливі планки: ціна нижче 300 доларів США; перший комп’ютер в світі, що подолав планку в один мільйон проданих екземплярів.

Commodore VIC-20
Commodore VIC-20

У 1980 році в TRS-80 Color Computer вперше в персональному комп’ютері використана багатокористувацька і багатозадачна операційна система OS-9.

У червні 1981 року був випущений Texas Instruments TI-99/4A – перший домашній комп’ютер з 16-розрядним процесором Texas Instruments TMS9900.

TI-99/4A
Texas Instruments TI-99/4A

12 серпня 1981 фірма IBM представила широкій публіці першу модель персонального комп’ютера IBM PC 5150, що стала фактичним родоначальником сучасних персональних комп’ютерів.

IBM PC 5150
IBM PC 5150

У 1981 році з’явився Sinclair ZX81 – коштував всього 49.95 англійських фунтів у вигляді набору для збирання та 69.95 фунтів – зібраний і готовий до використання.

Sinclair ZX81
Sinclair ZX81

У 1983 році на зміну IBM PC прийшов IBM PC/XT, що включав в себе жорсткий диск.

IBM PC/XT
IBM PC/XT

У березні 1983 року Compaq розпочала продаж Compaq Portable – першого портативного комп’ютера, а також першого клона комп’ютерів серії IBM PC.

Compaq Portable
Compaq Portable

У 1983 році почалися продажі Apple Lisa – амбітного проекту Apple, що потерпів невдачу, але підготував грунт для успіху як Apple Macintosh, так і Microsoft Windows (спочатку графічного середовища, а потім і операційної системи).

Apple Lisa
Apple Lisa

В січні 1984 року – перший успішний серійний персональний комп’ютер з маніпулятором типу «миша» і повністю графічним інтерфейсом, названий Apple Macintosh, тобто перший успішний комп’ютер, який реалізував ідеї, закладені в Xerox Alto в промисловому масштабі.

Apple Macintosh
Apple Macintosh

У 1984 році компанія Amiga Corporation в особі Ерджей Майкла і Дейва Морса влаштовує демонстрацію першого в світі персонального мультимедійного комп’ютера Amiga 1000. Демонстрація «Боїнг» (Boeing) показувала, як тривимірна куля, розмальована червоними і білими квадратами літає в тривимірній кімнаті і з гуркотом вдаряється об стіни.

Amiga 1000
Amiga 1000

В 1984 році в продажі з’явилася підсумкова модель телефону Motorola DynaTAC 8000X. Споживачів настільки вразила можливість завжди залишатися на зв’язку за допомогою портативного телефону, що в чергу на придбання DynaTAC 8000X записувалися тисячі людей, незважаючи на значну початкову ціну новинки – 3995 доларів.

Motorola DynaTAC 8000X
Motorola DynaTAC 8000X

У 1984 році – перший серійний вітчизняний персональний комп’ютер «АГАТ».

Агат
"АГАТ"

1985 рік

  • Intel выпустила перший 32-бітний процессор Intel 80386.
  • Стів Джобс заснував компанію NeXT.
  • Microsoft: випуск ОС Windows 1.0.
  • Поява CD-ROM.

1986 рік

  • Впроваджено стандарти SCSI, ATA (IDE).
  • 3 квітня 1986 – перший ноутбук IBM PC Convertible від фірми IBM.

IBM PC Convertible
IBM PC Convertible

1987 рік

  • Випуск OS/2 корпорації IBM.
  • Microsoft: випуск версії 2.0 ОС Windows.

1989 рік

  • Випуск ОС NeXTSTEP корпорації NeXT.
  • Початок широкого використання інтернет-протоколу TCP/IP.
  • Intel випустила 32-бітний скалярний x86-сумісний процесор четвертого покоління Intel i486 (Intel 80486), побудований на гібридному CISC-RISC ядрі. Частота процесорів досягла рекордних значень – 100 МГц. Тоді вперше в процесор був вбудований первинний кеш-L1 від 8 до 16 Кбайт, а також розробники відмовилися від зовнішнього співпроцессорa.

1990 рік

  • Фірма Microsoft випустила Windows 3.0
  • Тім Бернерс-Лі розробив мову HTML (Hypertext Markup Language – мова розмітки гіпертексту; основний формат Web-документів) і прототип Всесвітньої павутини
  • Жан-Луї Гассе засновує корпорацію BeOS.
  • З’являється вінчестер об’ємом 320 Мб
  • В США Qualcomm почала дослідження нового виду зв’язку, заснованого на технології кодового розділення сигналів по частоті, CDMA (Code Division Multiple Access).
  • Cray випустив суперкомп’ютер Cray Y-MP C90 з 16 процесорами і зі швидкістю 16 Гфлопс

Cray Y-MP C90
Cray Y-MP C90

1991 рік

  • Linux: розробка першого ядра версії 0.01 ОС Linux.
  • Apple: вихід ОС System 7.
  • Розроблено графічний формат JPEG
  • Філіп Ціммерман придумав PGP, систему шифрування повідомлень з відкритим ключем

1992 рік

  • З’явилася перша безкоштовна операційна система з великими можливостями – Linux. Автор цієї системи, фінський студент Лінус Торвальдс вирішив поекспериментувати з командами процесора Intel 80386 і те, що вийшло, виклав в Internet. Сотні програмістів з різних країн світу стали дописувати і переробляти програму. Вона перетворилася на повну працюючу операційну систему.
  • DEC представив перший 64-бітний процесор RISC Alpha.
  • Microsoft: вихід Windows 3.1 і 3.11
  • Перша спроба об’єднати функціонал телефона та комп’ютера – IBM Simon

IBM Simon
IBM Simon

  • Початок епохи GSM, у Німеччині запущена в комерційну експлуатацію система зв’язку на основі цієї технології.
  • Виходить перший процесор серії PowerPC – PowerPC 601

1993 рік

  • Фірма Intel випустила 64-розрядний мікропроцесор Pentium, який складався з 3,1 млн транзисторів і міг виконувати 112 млн операцій за секунду.
  • З’явився формат стиснення відео MPEG
  • Microsoft: випуск ОС Windows NT.

1994 рік

  • Інтернет: розробка браузера Netscape.
  • Початок випуску Power Mac серії фірми Apple Computers – Power PC

Power Mac G3
Apple PowerMac G3

1995 рік

  • З’явилася операційна система Windows 95
  • Поява DVD.
  • SUN представила мову програмування Java
  • З’явився формат RealAudio – альтернатива MPEG
  • Компанія Sony представляє першу SonyPlaystation, яких було продано понад 100 млн

SonyPlaystation
SonyPlaystation

  • 30 серпня 1995 фон Течнер і Іварс створили компанію Opera Software, яка продовжила розробку браузера. Цей день розробники вважають «днем народження» Opera
  • З’являється вінчестер об’ємом 2 Гб

1996 рік

  • Фірма Microsoft випустила Internet Explorer 3.0 – досить серйозного конкурента Netscape Navigator
  • Microsoft: вихід ОС Windows NT 4.
  • Розпочато виробництво Siemens S10 першого телефону з кольоровим дисплеєм (3 кольори, 8 відтінків) і диктофоном.

Siemens S10
Siemens S10

  • Перший комунікатор (Nokia Communicator), що включає в себе широкий спектр функцій, серед яких факс та електронна пошта.

Nokia Communicator
Nokia Communicator 9000

  • Toshiba Libretto стає найменшим комп’ютером, випущеним до цього

Toshiba Libretto
Toshiba Libretto 70CT

1997 рік

  • Фірма Apple випустила операційну систему Macintosh OS 8
  • Поява процесора Pentium II
  • Перша перемога в шахах комп’ютерної програми в матчі з найсильнішим гросмейстером, Deep Blue перемагає Гаррі Каспарова (2 перемоги, 3 нічиї та 1 поразка).
  • З’являється вінчестер об’ємом 10 Гб.
  • В Тайвані була утворена компанія High Tech Computer Corporation (HTC), головною метою якої була розробка мобільних пристроїв, які суміщають в собі функціональність КПК і мобільного телефону.

1998 рік

  • Повернення Стіва Джобса в Apple.
  • Apple: випуск моноблочного ПК iMac.

iMac
Apple iMac G3

  • Microsoft: вихід ОС Windows 98.
  • Компанія Intel випускає бюджетну серію процесорів Celeron.
  • Компаніями Psion, Nokia, Ericsson і Motorola був заснований консорціум Symbian, метою якого була розробка повноцінної операційної системи для мобільних пристроїв.
  • Перший мобільний телефон з сенсорним дисплеєм – Sharp PMC-1 Smart-phone.

Sharp PMC-1 Smart-phone
Sharp PMC-1 Smart-phone

1999 рік

  • Apple: вихід Mac OS 9.
  • Вихід комп’ютера PowerMac G4

PowerMac G4
Apple PowerMac G4

  • Анонс компанією AMD процесора Athlon з частотою 750 MHz
  • Вихід процесора Intel Pentium III
  • Випущений телефон з підтримкою технології WAP – Nokia 7110

Nokia 7110
Nokia 7110

  • IBM випускає Microdrive ємністю 170 і 340 Мб.

IBM випускає Microdrive
IMB Microdrive 340 Mb

2000 рік

  • Microsoft: вихід ОС Windows 2000 і ОС Windows Me
  • Поява процесорів Intel та AMD з частотою 1 GHz
  • Вихід PlayStation 2.
  • Перший стільниковий телефон з MP3-плеєром і підтримкою карт пам’яті MultiMediaCard Siemens SL45

Siemens SL45
Siemens SL45

  • На противагу Intel Celeron компанія AMD випускає свій варіант бюджетних процесорів Duron.
  • IBM випускає Microdrive ємністю 500 Мб і 1 Гб.

IBM випускає Microdrive ємністю 500 Мб і 1 Гб.

IBM Microdrive 1 Gb

2001 рік

  • Microsoft: вихід ОС Windows XP
  • Apple: випуск Mac OS X 10.0 Cheetah (Гепард) і Mac OS X 10.1 Puma (Пума).
  • Джиммі Уельс заснував фонд Вікіпедія.
  • Поява OLED-дисплеїв
  • Вихід серії процесорів AMD Athlon XP
  • З’явився перший телефон з підтримкою Java – Siemens SL45i
  • Компанія Nokia випускає смартфон на базі відкритої ОС Symbian OS 6.0 – Nokia 9210

Nokia 9210
Nokia 9210

  • З’являються перші смартфони на базі операційної системи Pocket PC 2000 (Windows CE 3.0 Pocket PC Edition) – Siemens SX45

Siemens SX45
Siemens SX45

2002 рік

  • Випущена перша версія безкоштовного офісного пакету OpenOffice.org.
  • Microsoft: випуск серверної ОС Windows Server 2003
  • Apple: вихід системи Mac OS X 10.2 Jaguar (Ягуар)
  • Виходить цілий ряд комунікаторів на базі платформи HTC Wallaby (ОС Microsoft PocketPC 2002) і смартфонів на базі платформи HTC Canary (ОС Microsoft Smartphone 2002) під різними торговими марками (Qtek, O2, Siemens та інші). В цьому ж році з’явилися смартфони BlackBerry (отримали велике поширення в США і Канаді) з QWERTY-клавіатурою, орієнтовані на роботу з електронною поштою. У той же час випускається цілий ряд комунікаторів на базі Palm OS, які стали дуже популярними. Комунікатори Nokia через високу ціну так і залишилися нішевими пристроями.
  • Розроблено Earth Simulator – найшвидший суперкомп’ютер з 2002 по 2004 рік: NEC для японського агентства аерокосмічних досліджень

Earth Simulator
NEC Earth Simulator

  • Канадська компанія RIM представляє свій перший смартфон BlackBerry
  • Випущено перший мобільний телефон з вбудованою цифровою камерою – Samsung V200.

Samsung V200
Samsung V200

  • Вихід Intel Pentium 4
  • Випущено перший мобільний телефон з підтримкою EDGE – Nokia 6200

Nokia 6200
Nokia 6200

  • Компанія Ericsson випустила перший мобільний телефон з підтримкою технології Bluetooth – Ericsson R520m.

Ericsson R520m
Ericsson R520m

  • Проекційна клавіатура


Проекційна клавіатура

  • Стандарт ATA/ATAPI-6 і накопичувачі місткістю понад 137 Гб.

2003 рік

  • Apple: вихід ПК Power Mac G5 і ОС Mac OS X 10.3 Panther (Пантера)

PowerMac G5
Apple PowerMac G5

  • Перший Всесвітній саміт з інформаційного суспільства в Женеві
  • Linux: вихід версії 2.6 ядра ОС Linux, останньої стабільної версії в даний час.
  • Розроблено стереоскопічний 3D-дисплей: компанія ACT Kern
  • Розроблено мозковий інтерфейс (без імплантації електродів)
  • Представлення компанією AMD 64-розрядних процесорів Athlon 64
  • Поява SATA
  • Компанія Microsoft випускає операційну систему Windows Mobile 2003.

2004 рік

  • Mozilla: вихід версії 1.0 вільно поширюваного браузера Mozilla Firefox
  • Випуск компанією AMD ще одного конкурента Celeron – Sempron
  • Створено польовий транзистор на вуглецевої нанотрубки: Infineon.

2005 рік

  • Apple: вихід ОС Mac OS X 10.4 Tiger (Тигр); оголошення про перехід з архітектури PowerPC на архітектуру x86
  • З’явилися ноутбуки на паливних елементах
  • Офіційно був представлений публіці Apple Mac mini

Apple Mac mini
Apple Mac mini

  • Intel та AMD представляють перші двохядерні процесори для ПК
  • Вихід процесорів серії Intel Pentium D
  • Вихід ігрової приставки Microsoft XBOX 360
  • Максимальна місткість вінчестера 500 Гб
  • Компанія Microsoft випустила Windows Mobile 5.0, що володіла цілим рядом значних поліпшень. Операційна система була випущена у трьох варіантах: для смартфонів (Windows Mobile 5.0 for Smartphone), для КПК (Windows Mobile 5.0 for Pocket PC) і комунікаторів (Windows Mobile 5.0 for Pocket PC Phone Edition).

2006 рік

  • Apple випускає MacBook Pro, перший ноутбук на базі двохядерного процесора Intel

MacBook Pro
Apple MacBook Pro

  • Microsoft: вихід браузера Microsoft Internet Explorer 7.0, перейменований з цієї нагоди у Windows Internet Explorer
  • Відкритий формат документів для офісних додатків OpenDocument стає стандартом ISO
  • Вихід процесорів серії AMD Athlon 64 X2
  • Вихід процесорів серії Intel Core 2  та Dual-Core
  • Поява перших «гібридних» жорстких дисків, що містять блок флеш-пам’яті
  • Компанія Nokia випускає лінійку смартфонів на базі нових Symbian OS 9.1 і Symbian OS 9.2. Цілий ряд пристроїв отримав функції, характерні раніше тільки для комунікаторів (такі як Wi-Fi і GPS). На базі оновленої UIQ 3 (Symbian OS 9.1) був випущений ряд сенсорних смартфонів Sony-Ericsson

2007 рік

  • Microsoft: випуск ОС Windows Vista
  • Apple: випуск ОС Mac OS X 10.5 Leopard (Леопард)
  • Компанія Microsoft випустила Windows Mobile 6. З назви версій операційної системи були виключено слова Smartphone і Pocket PC (версія для апаратів без сенсорного екрану називалася Standard, а з підтримкою – Professional). Це остаточно закріпило об’єднання смартфонів і комунікаторів в один клас пристроїв.
  • Суперкомп’ютер Blue Gene/P продуктивністю 1 петафлопс (квадрилліон операцій за секунду)

Blue Gene/P
Blue Gene/P

  • З’явилися комп’ютерні системи розпізнавання осіб, що перевершують можливості людини.
  • Перший смартфон компанії Apple – iPhone

iPhone
Apple iPhone 2G

  • Нетбук ASUS EeePC відкриває нову лінію лептопів

ASUS EeePC
ASUS EeePC 701

  • Вихід процесорів серії AMD Phenom, чотирьохядерних процесорів
  • Hitachi представляє перший комерційний накопичувач ємністю 1 Тб
  • Компанією Google була анонсована відкрита мобільна платформа Android, заснована на ядрі Linux.

2008 рік

  • Apple: вихід ультрапортативного ноутбука MacBook Air і цифрового мережевого мультимедійного програвача Apple TV

MacBook Air
Apple MacBook Air

  • Microsoft: Білл Гейтс покидає пост голови ради директорів корпорації Microsoft
  • Microsoft: випуск ОС Windows Server 2008
  • Суперкомп’ютер IBM Roadrunner перевищив продуктивність в 1 петафлоп (квадрилліон операцій за секунду) і став найшвидшим комп’ютером в світі
  • HTC Dream – перший смартфон під управлінням нової операційної системи Google Android

HTC Dream
HTC Dream

  • Вихід процесорів серії Intel Core i7, Atom та AMD Phenom II

2009 рік

  • Microsoft випускає ОС Windows 7
  • Корпорація Oracle купує Sun Microsystems
  • Суперкомп’ютер Cray XT5 (Jaguar) став самою продуктивною у світі комп’ютерною системою

Cray XT5
Cray XT5 (Jaguar)

  • Вихід ОС Mac OS X 10.6 Snow Leopard (Снежний барс, Ірбис)
  • На основі 500-гігабайтних пластин Western Digital, потім Seagate Technology LLC випустили моделі місткістю 2 Тб.
  • Samsung випустила перші жорсткі диски з інтерфейсом USB 2.0
  • Western Digital оголосила про створення 2,5-дюймових HDD об’ємом 1 Тб (щільність запису – 333 Гб на одній пластині)
  • Поява стандарту SATA 3.0 (SATA 6G)
  • В продаж поступають перші Android-смартфони. Перший з них на українському ринку – HTC Hero

HTC Hero
HTC Hero

2010 рік

  • Apple представляє iPad – планшетний комп’ютер, що займає нішу між смартфонами та лептопами.

iPad

Apple iPad

  • Поява планшетів на ОС Android, серед яких особливо на їх фоні виділяється Samsung Galaxy Tab
  • З’являється нова категорія мобільних комп’ютерів – смартбуки, лептопи на основі комплектуючих для смартфонів

Toshiba AC100
Toshiba AC100

  • Виходять перші ноутбуки з двома сенсорними панелями – Toshiba Libretto W100 та Acer Iconia

Acer Iconia
Acer Iconia

  • Seagate випускає жорсткий диск об’ємом 3 Тб
  • Samsung випускає жорсткий диск з пластинами, у яких щільність запису – 667 Гб на одній пластині

2011 рік

  • Вихід ОС Mac OS X 10.7 Lion (Лев)
  • Western Digital випустила перший диск на 750 Гб пластинах
  • З’явилась соціальна мережа Google plus
  • Браузер Chrome обігнав за популярністю Firefox, запропонувавши безліч зручних функцій.
  • Представлена остання версія – Android 4.0 ICS (Ice Cream Sandwich)
  • Apple випускає останню нову версію iPhone 4S, який включає в себе Siri – помічника, який розуміє голосові команди та здатний їх виконувати
  • Apple: iOS5, iPad 2, сервіс зберігання файлів iCloud
  • Intel представилас ерію процесорів нового покоління Сore i3, Core i5 и Core i7
  • Альянс Nokia та Microsoft. Як результат принипення робіт по розробці мобільних платформ Symbian і MeeGo
  • Google купує Motorola
  • Sony поглинає Sony Ericsson
  • Intel визначаєн новий клас лептопів – ультрабуки (дисплей 11-13.3", товщина до 20 мм, маса до 1,4 кг, відсутній оптичний привід)

Ультрабук
ASUS UX21

  • Samsung випускає Galaxy Note – пристрій, який займає нішу між смартфонам та планшетами (названий в народі як "плафон")

Samsung Galaxy Note
Samsung Galaxy Note

  • Asus представила Eee Pad Transformer – Android-планшет з під’єднуваною клавіатурою, за допомогою якої трансформується в нетбук

Asus Eee Pad Transformer
Asus Eee Pad Transformer

  • Компанія Google представила перші серійні ноутбуки (так звані Chromebook) під управлінням операційної системи Chrome OS

2012 рік

  • Компанія Hitachi випустила перший 2,5" жорсткий диск Hitachi Travelstar Z7K500 на 500 ГБ товщиною всього 7 мм, призначений для ультрабуків
  • Компанія Polaroid анонсувала першу смарткамеру Polaroid SC1630 під управлінням OS Android

Polaroid SC1630
Polaroid SC1630

  • Apple анонсувала нову версію операційної системи Mac OS X 10.8 Mountain Lion (Кугуар)
  • Компанія OWC представила перші SSD-накопичувачі з інтерфейсом PCI, з підтримкою завантажувального режиму, об’ємом 120-960 Гб. Саме даний інтерфейс дозволяє досягти швидкості запису в 750 Мб/с

PCI SSD-накопитель
PCI SSD-накопичувач OWC

Немає коментарів:

Дописати коментар